Ważne fakty o kawie

Kawa jaka jest każdy widzi. Czasem czarna, czasem z mlekiem, jeszcze kiedy indziej zalana wodą lub z ekspresu. Czy jednak wiemy o niej coś więcej? Ile tego trunku spożywa się w ciągu roku na świecie? Jaka jest najpopularniejsza – czy to kawa espresso czy wybieramy inną? Czym tak naprawdę jest kawa? Czy sportowcy powinni po nią sięgać?

Kawa to owoc!

Zwykle się nad tym nie zastanawiamy bo widzimy jedynie palone i mielone ziarna. Jednak  kawa istotnie jest owocem, o czerwony kolorze, który z wyglądu może przypominać większą wiśnię. W związku z tym jeśli usłyszysz, że w Twojej diecie jest zbyt mało owoców możesz spokojnie odpowiedzieć, że każdego dnia pijesz 3-4 filiżanki kawy. 

Roczne spożycie kawy 

Kawa jest w dzisiejszych czasach bardzo popularna i ciągle chęć jej wypijania rośnie. Badania pokazują, że obecnie wypijamy nawet o 80% więcej kawy niż jeszcze kilkanaście lat temu. W Europie przeciętnie jedna osoba wypija w ciągu roku 160 litrów. Z kolei w Polsce jedna osoba zużywa 3,5 kg kawy rocznie. Z pewnością wynika to z tradycji w danej społeczności, ale i z tempa dzisiejszego życia. 

Czy sportowcy mogą sięgać po kawę?

Kawa wypijana jest przez wiele osób, które w sposób regularny ćwiczą na siłowni. Sięgają po nią tuż przed treningiem, gdyż kofeina, która znajduje się w wielu odżywkach zalecanych przed treningami, podnosi wydolność fizyczną, sprawia, że nie czujemy wcześniejszego zmęczenia i trening jest zdecydowanie bardziej wydajny niż bez niej. Warto więc sięgnąć po małą czarną przed treningiem. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *