Ciekawostki o kawie

Kawa mimo iż wydaje się nam dobrze znana pełna jest tajemnic. Z pewnością wielu faktów i historii na jej temat dotąd nie poznaliśmy. Niezależnie od tego czy nasza ulubiona to kawa espresso czy cafe latte z pewnością wciągną nas przytoczone na temat tego napoju ciekawostki.

Kawa – napój dla ciała i duszy

Bariści tworzą nową sztukę. Ci najbardziej wprawieni i najlepsi potrafią tworzyć na kawie wspaniałe wzory wykorzystując spienione mleko lub rysować zaawansowane wzory, włącznie z trójwymiarowymi. Te piękne rysunki sprawiają, że aż żal zacząć pić. A może też spróbujesz swoich sił na domowej kawie?

Witaminy z kawy?

Kawa to idealne rozwiązanie, gdy potrzebujemy skutecznego pobudzenia. Okazuje się jednak, że w jej ziarnach znajduje się całkiem sporo witamin. Zaledwie w jednym kubku kawy znajdziemy witaminę C, niacynę oraz witaminy B2 i B5. To nie wszystko bo zawiera ona również potas, mangan i magnez. Dodatkowo jeśli pijemy kawę w umiarkowanych ilościach to nie powoduje ona odwodnienia organizmu. 

Która kawa jest najdroższa na świecie?

Nosi nazwę Kopi Luwak. Jej ziarna wydobywa się z odchodów indonezyjskiego łaskuna. Zwierze to jest najlepszym krytykiem ziaren, bo codziennie wybiera te najlepsze. Gdy przejdą one procesy trawienne znika ich gorycz, a pozostaje zupełnie nowy, wyjątkowy smak. Jednak filiżanka takiej kawy kosztuje nawet 100 zł. Najczęściej trafia ona do Japonii oraz USA, istnieje jednak grono polskich klientów zainteresowanych tym rarytasem.