Ile kaw dziennie możemy wypić, aby czuć się dobrze?

Wiele osób nie wyobraża sobie poranka bez zapachu kawy i jej wspaniałego pobudzającego smaku. W pracy również często na jednej się nie kończy, w związku z czym wypijają kilka kaw dziennie. Czy zastanawialiście się kiedyś ile kawy dziennie można wypijać, aby czuć się dobrze i aby nam to nie zaszkodziło? Kawa ma działanie pobudzające, dlatego świetnie sprawdza się z rana, jednak pijemy ją również dla samego smaku. Można spotkać się z opinią, że jest ona naturalna więc jak ma zaszkodzić. Nie sama kawa, ale zawarta w jej ziarnach kofeina może być dla nas szkodliwa, dlatego warto uważać na ilości jakie spożywamy. 

Ile kofeiny ma kawa?

W każdej kawie zawartość kofeiny moze być nieco inna, mają na to wpływ liczne czynniki. Na rynku dostępnych jest wiele odmian ziaren kawy, a każdy z nich wyróżnia się inną zawartością kofeiny. Dobrym przykładem jest jednak z najpopularniejszych na rynku – Arabica, która ma 1-1,5% zawartości kofeiny, zaś już Robusta aż dwa razy więcej. Jeśli zawartość kofeiny  ma dla nas znaczenie to powinniśmy zrócić róznież uwagę na stopień wypalenia ziaren. Te palone na jasno mają jej więcej niż ciemno palone. Oczywiście ilość kofeiny uzależniona jest również od tego, na jaki rodzaj kawy się zdecydujemy.  Kawa espresso, wyróżnia się intensywnością, z kolei białe mogą być łagodniejsze i wyróżniać się mniejszą ilością tego składnika. 

Kofeina a samopoczucie

Z pewnością wypicie kubka świeżo mielonej kawy pobudza i dodaje energii. Warto jednak wiedzieć, że błyskawicznie wchłaniana z żołądka kofeina zwiększa produkcję serotoniny nazywanej hormonem szczęścia, dzięki czemu po wypiciu ulubionej kawy od razu czujemy się lepiej, poprawia się nasze samopoczucie. Dodatkowo wpływ kofeiny na wydzielanie adrenaliny sprawia, że od razu jesteśmy gotowi do działania, wyróżnia nas przejrzystość myślenia i łatwość koncentracji. Wystarczy jeden kubek kawy, aby wyraźnie poczuć się lepiej i zacząć dzień z dozą pozytywnej energii. Jednak w ciągu dnia według specjalistów optymalną ilością są 3-4 kawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *