Kto spożywa najwięcej kawy na świecie, a kto najwięcej jej produkuje?

Kawa odkąd pojawiła się w zachodnim świecie w XVI wieku przeszła bardzo długą drogą i dziś jest najpopularniejszą używką oraz źródłem kofeiny. Krajów w których wykształciła się kultura spożywania kawy jest naprawdę sporo, lecz gdzie pije się jej najwięcej i jak to się ma do tego kto najwięcej kawy produkuje?

Najwięksi producenci kawy na świecie

Gdy mowa o krajach, które mogą pochwalić się największą produkcją kawy na świecie nikogo nie powinien dziwić fakt, iż pierwsze miejsce należy do Kraju Kawy, czyli Brazylia, która odpowiada za około 1/4 do 1/3 światowego rynku kawy. Biorąc pod uwagę produkcję na osobę zdecydowanie triumfuje jednak Honduras, który w ogólnej produkcji światowej znajduje się na piątym miejscu.

Patrząc dalej na listę największych producentów kawy pod względem ilości wyprodukowanych ton na drugiej pozycji znajdziemy co ciekawe Wietnam, który odpowiada aż a 1,6 miliona ton rocznie. O trzecie miejsce bije się Indonezja z Kolumbią z wynikiem około 0,72 miliona ton rocznie. Piąty jest wcześniej wspomniany Honduras, a tuż za nim spotkamy ojczyznę kawy, czyli Etiopię. Dalej trafimy na takie kraje jak Peru, Indie, Gwatemala, Uganda, Meksyk, Laos, Nikaragua czy też Chiny. Pozostałe państwa nie przekraczają 0,1 miliona ton rocznej produkcji. Jako ciekawostkę można jednak podać fakt, że w takich państwach jak Fidżi, Tonga czy Samoa produkuje si około kilkunastu ton kawy rocznie.

Największe spożycie kawy na świecie

Wyniki mogą być naprawdę zaskakujące, gdyż za największe spożycie kawy na całym świecie odpowiadają Skandynawowie. Patrząc przez pryzmat kilogramów kawy spożywanych średnio przez jednego obywatela na czele znajdziemy Finlandię, a dalej plasuje się Norwegia, Islandia oraz Dania. Tuż za nimi wkradła się Holandia, lecz na miejscu szóstym widzimy ostatni Skandynawski kraj, czyli Szwecję. Dalej znajdziemy jeszcze Szwajcarię, Belgię, Luksemburg, a top 10 zamyka Kanada. Co ciekawe Włosi są dopiero na trzynastym miejscu, a Francuzi na osiemnastym, co może wydawać się zaskakujące biorąc pod uwagę to jak ważna jest kawa dla Włochów i to ile kawiarni znajdziemy we Francji.