Za pomocą czego możemy zaparzyć kawę w naszym domu?

Picie kawy do porannego śniadania czy też podczas wizyty gości jako dodatek do czegoś słodkiego to już tradycja w wielu polskich domach. Jak jednak możemy zaparzyć kawę w domowym zaciszu i co najlepiej sprawdzi się w tym celu? Sposobów jest naprawdę wiele i oto najlepsze lub najbardziej popularne z nich.

Sposoby na dobre espresso

Wiele osób wprost uwielbia dobre włoskie espresso lub pochodne tego rodzaju kawy. Chcąc wypić popularną małą czarną lub wariacje na jej temat takie jak latte macchiato, lungo, doppio czy też flat white najlepiej wyposażyć się w ekspres ciśnieniowy bądź kawiarkę. Pierwsze z tych urządzeń parzy kawę poprzez przepuszczenie ciepłej wody przez ubitą i zmieloną kawę. Dostępne są dwa rodzaje ekspresów ciśnieniowych. Pierwszy z nich to ekspresy automatyczne, które wymagają jedynie uzupełniania ziaren kawy lub ich zmielonej formy, a także mleka. Reszta dzieje się bez naszej ingerencji. W ekspresach kolbowych z kolei to my musimy nasypać do kolby zmieloną kawę i odpowiednio ją ubić tak, by kawa była pełna smaku i aromatu.

Na zrobienie pysznego i aromatycznego espresso pozwala także kawiarka. Zwie się ja także kafieterą i w przeszłości była bardzo popularna, a teraz przeżywa swój renesans z racji na swój tradycyjny styl i dobre walory smakowe kawy. Dodatkowo jest to sposób znacznie tańszy niż zakup ekspresu. Kawiarkę napełnia się kawą oraz wodą i ustawia na gazie bądź płycie grzewczej, co pozwala na zaparzenie się kawy za pomocą ciśnienia wytworzonego przez podgrzaną wodę.

Inny sposób – french press

Chcąc pić kawę bez fusów i konieczności dodatkowego przecedzania można zdecydować się na zaparzacz typu french press. Posiada on specjalną prasę z sitkiem, dzięki czemu na sam koniec parzenia fusy trafiają na dno i są tam przyciskane tak, by nie przedostały się do napoju. Ogromna zaleta to niewielkie koszty zakupu tego typu zaparzacza do kawy, gdyż kosztuje nawet i kilkanaście do kilkudziesięciu złotych, przez co na ten sposób decyduje się wielu miłośników smaku kawy. Przygotowana w taki sposób kawa ma mocny aromat i sporo kofeiny.